| 4 yorum ]

Son günlerde canımı çok sıkan bir olaya değinmek istiyorum. Yoğun işlerim sebebiyle blogumu güncellemeye fazla zaman ayıramıyorum. Çoğunuz nofollow'un ne olduğunu bilir ama ben yine de yüzeysel olarak anlatayım. Blog, Forum vb. kullanıcıların yorum yapabildikleri sitelerde spamı engellemek için 2005 yılında Google tarafından geliştirilmiş bir etiket içi değişkendir. Bir siteye nofollow link verdiğinizde google o linki görmez. Nofollow olarak verilen linklerin pagerank üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Son günlerde yazılarıma gelen yorumlara bakıyorum, Ad yazılan yere vatandaş sitesiyle alakalı keywordler ile doldurmuş. Mesaja da ''teşekkürler'' yazmış, benim bu yorumu onaylayacak kadar akılsız olduğumu düşünmüş kendince ve bu yorumu yaparak google da üst sıralarda çıkabileceğine inanıyor. Uygun bir Atasözü vardı fakat şuan hatırıma gelmiyor.

Peki bu yorumların hiç mi etkisi olmuyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Pagerank'a olmasa da indexlenmeye az da olsa katkı sağladığı söyleniyor.Küçücük bir fayda sağlama amacıyla böyle bir girişimde bulunan vatandaşları kınıyorum ve kendilerine tekrar söylüyorum ''Kendinizi küçük düşürmeye değmez''.

Şimdi yine içinizden , Sen hiç bu yorum olayları ile ilgilenmedin ? Diye bir sordu sorduğunuzu seziyorum. Evet ilgilendim , fakat Dofollow yabancı bloglar ile ilgilendim. Tabi bazıları gibi abartmıyordum. Zamanla yaptığımın yanlış olduğunun, yabancı da olsa bir emek sarfedildiğinin farkına vardım. Umarım bu yazımdan sonra sizde farkedersiniz ve hakkınızla biryerlere gelmeye çalışırsınız.

4 yorum

Unknown dedi ki... @ 28 Haziran 2009 12:17

Seninki yine normal sayılır çünkü çok yapılıyor.Benim başıma gelene de bi bak; blogumda ilgili aramada ilk sırada çıkan bi yazım var.O yazıya adamın biri gelip 'burdan çıkın Google'da yine aratın 5.sıradaki siteye tıklayın' diye yazmış.Bu kadar kendini düşürecek kadar salaksan niye bu işlerle uğraşıyorsun:)

Admin dedi ki... @ 28 Haziran 2009 12:22

Beterin beteri varmış, senin olay daha vahim Ahmet :)

tabuhan dedi ki... @ 9 Ağustos 2009 16:12

Ahmet Oğuz'un hikayesi daha güzelmiş :) Seo konusunda bu kadar çok paylaşım yapılırsa, aynı şekilde bu kadar da bilinçsiz seo uygulaması yapılır. Bu tip insanları zorda olsa mazur görmemiz gerekiyor sanırım.

Admin dedi ki... @ 9 Ağustos 2009 17:25

Katılıyorum Tabuhan, böyle insanları seo konusunda bilinçlendirmek gerekiyor :)

Yorum Gönder


Yazıyla Alakası Olmayan,Küfür Ve Argo İçeren Yorumlar Yayınlanmamaktadır.