| 4 yorum ]

Çoğu insan film seyretmeyi sever ve genellikle filmleri internetten indirirler. Fakat TTNet'in fahiş fiyatları yüzünden Türkiyede genellikle 1mbit 4gb kotalı paketi tercih ediliyor. Bu böyle olunca kotalı kullanıcılar film indirme konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Aslında bu yazıyı yazarken hem kotalı kullanıcıları düşündüm hemde istediği filmi internette bulmakta zorlanan arkadaşları düşündüm.

Öncelikle internette istediğiniz filmi bulmanızın kolay yolundan bahsedeyim;

Seyretmek istediğiniz filmin adı ''Forrest Gump'' olsun. Sıradan bir internet kullanıcısı hemen google'a girer ve ''Forrest Gump İndir'' yazar. Genellikle sonuç hüsran olur, karşısına sırf hit için kurulmuş spam siteler çıkar, bu spam sitelere girilince genellikle 3-4 tane popup açılır ve insanın sinirini bozar. Kimse bir film için sinirlenmek istemez sanırım, evet burada anlaştığımıza göre nokta atışı yapabiliriz :)
Bilinçli internet kullanıcısı ise ''Forrest Gump Mkv'' , ''Forrest Gump Mp4'', ''Forrest Gump Dvdrip'' gibi film uzantılarını sona ekleyerek ararsa olumlu sonuçlar ile karşılaşır.

Kotalı kullanıcılar için tavsiyem, İlk tercihiniz hep Mkv veya Mp4 uzantılı filmler olsun. Özellikle Mkv uzantılı filmleri seçmeniz yararınıza olur. Nedenini soracak olursanız çok düşük boyutlarda bile harika görüntü alabilirsiniz. Kotalı kullanıcılar için ufak bir hatırlatma filmi indirmeden önce mutlaka yorumları okuyunuz, bazen filmlerde altyazı uyuşmazlığı olabiliyor. Kotanızın boşa gitmesini istemezsiniz herhalde.

Buraya kadar herşey iyi gitti. İstediğiniz filmi buldunuz, indirdiniz ve başarılı bir şekilde winrardan çıkardınız. Ama filmi çalıştıramıyorsunuz. Bunun sebebi kullanmış olduğunuz media player'ın filmin uzantısını desteklememesidir. Media player alternatifi bol olmakla beraber benim tavsiyem ''Vlc Media Player'' dır. Vlc Media Player'ı indirip kurulumunu yaptıktan sonra film başarılı bir şekilde çalışacaktır. Eğer indirdiğiniz film altyazılı ise bazen film başladığında altyazılar gözükmüyor. Bunu düzeltmek için filmin kurulumunu yaptığınız klasörün içinde .srt uzantılı bir altyazı dosyası olması gerekiyor. Srt uzantılı dosyayı filmin üzerine sürükleyip bıraktığınızda bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır. İyi Seyirler..

4 yorum

Ünye dedi ki... @ 16 Ağustos 2009 10:36

Kotalı kullanıcıların işine yarayabilecek bir bilgiyi yayınladığınız için teşekkürler. Birçok tanıdığım var kotalı. Film indirme konusunda ciddi sorunlar yaşıyorlar...

Mahmut Adın dedi ki... @ 19 Ağustos 2009 00:32

Çok yararlı bir yazı olmuş ama kotalı kişilerin film indirmeye yetecek kadar kotaların kalmış olabileceğini tahmin etmiyorum. En iyi yöntem HDD alıp sonra arşivi geniş internet cafeye gidip onlarca film-dizi-mp3 yüklemek... En azından ben kotalı olmadığım halde kuzenimin cafesine gidip bu şekilde yapıyorum. Gerçi her cafe HDD ye müsade etmiyor ama tanıdığınız varsa kolayca halledebilirsiniz gibime geliyor. Saatler film indirmekle uğraşmaktan iyidir bence..

Admin dedi ki... @ 19 Ağustos 2009 01:01

@Mahmt Bey,

Haklısınız dediğiniz gibi çoğu internet cafe sahipleri HDD'ye izin vermiyor. Aslında ben bu yazıyı daha çok film indirmeyi bilmeyenler için paylaştım.

Muhammet Arslan dedi ki... @ 15 Temmuz 2010 01:00

Ayda 5 filmi geçmemek şartıyla izlenebilir .
Ayrıca bir alternatif olarak divx filmleri de önerebilirim :)

Yorum Gönder


Yazıyla Alakası Olmayan,Küfür Ve Argo İçeren Yorumlar Yayınlanmamaktadır.